Sexuální obtěžování je druhem šikany, kterému chceme věnovat na univerzitě zvláštní pozornost. Celoevropský průzkum UniSAFE, který mapoval rozšířenost násilí a sexuálního obtěžování na vysokých školách, ukázal, že s nějakou formou tohoto typu násilí se setkalo 62% osob (studujících nebo zaměstnaných).
Za sexuální obtěžování považujeme jakoukoliv formu nevyžádaného verbálního, neverbálního či fyzického jednání sexuální povahy. Jde o chování, které je druhé straně nepříjemné, snižuje její důstojnost a vytváří nepřátelské prostředí (ať už záměrně či nezáměrně).
Záměry obtěžovatele/ky nejsou rozhodující pro to, zda došlo k obtěžování. Ani chování pod vlivem alkoholu či drog není ospravedlnitelné pro sexuální obtěžování.
Sexuální obtěžování může zahrnovat jednorázovou událost i opakované projevy. Může k němu docházet navzájemi mezi studujícími i zaměstnanými, ze strany zaměstnaných vůči studujícím nebo ze strany studujících vůči osobám zaměstnaným.
Druhy sexuálního obtěžování
- Sexuální poznámky o něčím těle, oblékání či vystupování.
- Dotazování na sexuální a intimní život, ale i obtěžující sdílení svého sexuálního života.
- Neopětované flirtování, nevítané sexuální návrhy, nepatřičné žádosti o schůzku.
- Nevyžádané e-maily či zprávy sexuální povahy.
- Obscénní gesta, pokřikování, hvízdání na někoho (catcalling).
- Nevyžádané fotografie sexuální povahy.
- Zírání.
- Osahávání, dotýkání se bez svolení.
- Narušování fyzických hranic.
- Vynucování sexuálního chování za protihodnotu.
- Sexuální nátlak a znásilnění.
Za sexuální obtěžování je považováno i genderově podmíněné obtěžování, tj. uplatňování genderových stereotypů formou vtipů, poznámek, komentářů nebo ponižující komentáře týkající se žen a mužů, jejich sexuální orientace či genderové identity.
Tento výčet projevů sexuálního a genderově podmíněného obtěžování je demonstrativní. Chování přijatelné pro jednoho jedince může být pro jiného nepřijatelné.