Pojďme se zamyslet nad vlastním chováním. Jak jednat, aby to druhá strana nevnímala jako šikanu nebo obtěžování? Mějme na mysli, že máme všichni povinnost řídit se Etickým kodexem zaměstnanců, studentů a absolventů Mendelovy univerzity v Brně.
Na MENDELU si zakládáme na komunitní atmosféře a přátelských vztazích. Snažme se však být za všech okolností profesionální a nepřekračovat hranici, která může být mnohdy tenká.
-
"UNIVERZITA JAKO TINDER PREMIUM?" Nenavazujme se studujícími intimní vztahy. Vyučující a studující jsou sice dospělí, ale nejsou v rovném postavení. Přestože z pozice vyučující/ho můžeme vnímat vztah jako konsenzuální, studující se může cítit do vztahu tlačen/a a nemusí být schopen/schopna jej svobodně ukončit. Komunikujme profesionálně, a to i na sociálních sítích, nebuďme příliš familiérní. Jak jinak zaručíme, že náš kamarád/partner naše kamarádka/partnerka nebude zvýhodněn/a proti ostatním? Naše okolí si to bude myslet a může to dát nepříjemně najevo i jemu/jí.
-
"LAŠKOVÁNÍ JE KOŘENÍM ŽIVOTA?" Neredukujme vztahy mužů a žen pouze na sexuální rozměr. Každému nemusí být dvojsmyslné vtípky příjemné. To ale neznamená, že se k sobě nemůžeme chovat galantně.
-
“NECHTE PREZENTOVAT NĚJAKOU HEZKOU HOLKU." Ženy se většinou chtějí líbit, ale v rámci studia očekávají, že budou oceňovány za své znalosti a dovednosti, ne vzhled. Navíc, jak se budou cítit ty, které z tohoto hlediska nevybereme? Nechávejme si takové poznámky raději pro sebe.
-
“TOHLE NENÍ OBOR PRO HOLKY, PRO KLUKY.” Svět se změnil, tradiční role už dávno neplatí, ženy i muži mohou mít stejné zájmy i talenty.
-
“TA SE BRZY VDÁ A PŮJDE NA MATEŘSKOU.” To nemůžeme nikdy jistě vědět. A i kdyby, děti nejsou v dnešní době kariérní překážkou. Mužů se na to nikdo neptá.
-
"MILÁČKU, PRINCEZNO,..." Chceme být milí, ale studující jsou naši kolegové a kolegyně, ne děti. Takové oslovení je může urážet.
-
"STEJNĚ SI ZA TO TY HOLKY MŮŽOU SAMY." Za vlastní chování jsme zodpovědní pouze my sami. To, jak je žena oblečená, nedává nikomu právo chovat se k ní nevhodným způsobem.
-
"KDO SE MÁ V TĚCH POHLAVÍCH DNESKA VYZNAT?" Respektujme lidskou individualitu. Pokud nemáme jasno, jak dotyčnou osobu oslovovat, zeptejme se jí a vyjděme jí vstříc.
-
"SILNÁ OSOBNOST TO USTOJÍ." Tam, kde je mocenská asymetrie (studenti/ky - vyučující; nadřízení - podřízení), je těžké se ohradit a bránit.
-
"ZAVŘENÉ NEBO OTEVŘENÉ DVEŘE?" Při jednání se studujícími nechávejme dveře raději otevřené. Vytvoříme tak bezpečné a transparentní prostředí.
- Všímejme si svých kolegů a kolegyň a hlídejme, jestli mezi nimi nejsou nějaké osobní problémy nebo zda někdo nemá sklony k šikaně.
- Naslouchejme problémům svých lidí, budeme mít mnohem vyšší neformální autoritu.
- Novému zaměstnanci/kyni přidělme patrona/ku, který/á mu bude pomáhat s orientací na univerzitě i zapracováním na pracovní pozici.
-
Základem je respekt a vzájemný souhlas. Více např. konsent.cz/generace-k.
- I toto se v akademickém prostředí může dít. Také ze strany studujících je třeba zachovávat profesionalitu, důstojnost a respekt.
-
Univerzita se zavazuje, že bude stížnosti řešit co nejcitlivěji, důvěrně a nestranně. Ctíme presumpci neviny. Pokus o křivé obvinění bude náležitě řešen.
-
Respektujme práci ostatních: každá práce je pro MENDELU důležitá, tvoříme jeden celek.
-
Neobviňujme se: každý/á pracujeme, jak nejlépe umíme.
-
Mějme vzájemné pochopení: jsme lidé a každý/á máme nějaké starosti. Zameťme si nejdřív před vlastním prahem, než se pustíme do kritiky ostatních.
-
Buďme k sobě zdvořilí: prosím, děkuji, omlouvám se…
-
Nevytvářejme fámy, nešiřme pomluvy: sdílejme pouze ověřené a užitečné informace.
-
Nebuďme agresivní, a to ani v písemné komunikaci: žádné vykřičníky, červeně zabarvený text, dávání nadbytečných osob do kopie.
-
Zpětná vazba je důležitá součást fungování pracovních týmů: ale bez posměchu a pohrdání.
-
Neberme se tak vážně: nadhled pomáhá.
-
Všímejme si, co se děje lidem kolem nás: „Lhostejnost k druhým a lhostejnost k osudu celku je přesně tím, co otevírá dveře zlu.“ (Václav Havel)
-
Univerzity mají u veřejnosti vysoký kredit: snažme se být vzorem.
Videa v krátkých příbězích prezentují vybrané modelové případy, které se mohou stát. V komentáři k těmto situacím odborníci a odbornice poukazují na kritické momenty a dopady, navrhují, jak se zachovat, na koho se obrátit i jak vypadá následný postup řešení situace.
- Něco za něco - studentka a vyučující, využívání mocenského vlivu a obavy z následků odmítnutí
- Ne znamená ne - studentka a vyučující, vymezení vlastních hranic
- Mě se to netýká - debata mezi kolegy, role aktivního přihlížejícího
- Byla to jen fotka - vztah studentky a studenta, nebezpečí sdílení citlivých informací
Série čtyř edukačních videí s názvem „Nemusíš – můžeš“ vznikla v rámci Centralizovaného rozvojového projektu MŠMT: Prevence neetického jednání na akademické půdě a podpora kompetencí v péči o oběti, 2023.