Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Bezpečnost MENDELU

Ahoj mami, můj telefon je rozbitý

8. 1. 2025

Podvody přes sms zprávy

V posledních týdnech dostávají uživatelé v ČR SMS zprávu, ve které se podvodníci vydávají za potomka příjemce zprávy, kterému se rozbil telefon a proto má nové číslo nebo obdobné varianty. Důrazně doporučujeme na podobné SMS nereagovat.

  • Jiné ženě přišla na mobil zpráva od syna

Ženě přišla na mobil zpráva od syna, že má nové telefonní číslo, a požádal ji o peníze na zaplacení faktury. Žena na prosbu syna přistoupila a z účtu odeslala 1550 euro (přibližně 39 tisíc korun) na zaslaný zahraniční účet.

„Údajný syn si ale řekl o další peníze na další platbu. To se poškozené nepozdávalo, proto se ho dotázala na jména jeho dětí. V ten okamžik mu ale došla slova, protože nedokázal odpovědět,“ uvedla Zajícová.

Oklamaná žena následně zkontaktovala rodinu a zjistila, že nikdo po ní žádnou půjčku nežádal. „Případ prověřujeme pro podezření spáchání trestného činu podvodu,“ doplnila policejní mluvčí.

Další podvody přes SMS

  • Pokuta od PČR 

V Česku přibývá i těch, kteří se nechají oklamat podvodnou SMS zprávou obsahující výzvu k zaplacení pokuty.

Podvodníkovi se to podařilo i v případě ženy středního věku z Přerovska. Uvěřila, že má zaplatit pokutu za přestupek. Poslechla jeho pokynů a nakonec zjistila, že jí z účtu zmizelo 350 tisíc korun, informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Ženě přišla na její telefonní číslo SMS zpráva ve znění: „Mate prestupek zde“ a odkazem. Po kliknutí na něj byla přesměrována na stránky, kde se měla přihlásit a zadat bankovní údaje a zaplatit tak pokutu.

„Vše vyplnila dle požadavku, bohužel ale až později přišla na to, že byla podvedena, protože z účtu, ke kterému se přihlásila, odešlo v pěti platbách celkem 350 tisíc korun,“ uvedla Zajícová.

  • Podvodné SMS cílily i na oběti povodní

Všeobecná zdravotní pojišťovna varovala před vlnou podvodných SMS, které zneužívají situaci v oblastech zasažených povodněmi. Zprávy předstírají, že jsou odeslány pojišťovnou, a slibují „pojistnou výplatu“. Útočníci se tak snažili přimět oběti povodní přihlásit se na podvodnou stránku, aby získali přístupové údaje, a to i k bankovním účtům.

Útoků přibylo

Česká bankovní asociace (ČBA) za rok 2024 zaznamenala zvýšený počet kybernetických útoků zaměřených na klienty bank, konkrétně eviduje 65,8 tisíce napadených lidí, což je ve srovnání s loňskem o třetinu více.

Dobrou zprávou je aspoň to, že se snižuje škoda způsobená jednomu člověku. V roce 2024 dosahuje 16 170 korun, v roce 2023 to bylo 20 741 Kč.

Tento pozitivní vývoj přičítá ČBA zejména zvýšené edukaci veřejnosti o rizicích a kybernetických podvodech. „Banky dlouhodobě investují do ochrany svých klientů a do prevence odhalování podvodů. Umělá inteligence se stává stále důležitějším nástrojem, který nám pomáhá rychle a efektivně identifikovat hrozby a minimalizovat jejich dopady,“ prohlásil prezident asociace Jan Juchelka.

Zdůraznil však, že umělou inteligenci (AI) stále častěji zneužívají také kyberšmejdi, kteří ji využívají k vytváření stále sofistikovanějších podvodů. Server Novinky například v minulosti opakovaně varovaly před deepfaky, tedy podvodnými videi vytvořenými AI, která lákají z důvěřivců peníze.

Zdroj: CSIRT.cz, novinky.cz